Medlemmar

RMS medlemmar finns över hela landet där de verkar inom sina respektive regioner. De regionala musikinstitutionernas uppdrag och arbetssätt skiftar från region till region. Organisationerna kan därför vara arbetsgivare för både tillsvidareanställd  konstnärlig personal och för frilansande musiker, dansare och skådespelare. Sammantaget är de regionala musikinstitutionerna i Sverige de enskilt största arbetsgivaren för frilansande musiker. Många regionala musikinsitutioner samarbetar med lokala arrangörsföreningar och hjälper dem att arrangera konserter med frilansmusiker med internationell nivå.

Idag har Regional Musik i Sverige 22 medlemsorganisationer spridda över hela landet. Aktuell information om våra medlemmar hittar du på respektive organisations hemsida, se länklistan till höger.

Estrad Norr

Ordförande Robert Uitto, robert.uitto@regionjamtland.se
Vice ordförande Elisabeth Svensson (M)
Kulturchef Ingrid Printz
Scenkonstchef Malin Hülphers, malin.hulphers@regionjamtland.se 
Organisation och uppdrag

Folkmusikens hus

Ordförande
Ordförande Mats Hulander, mats.hulander@bahnhof.se
Verksamhetsledare Per Gudmundson,per.gudmundson@folkmusikenshus.se
Organisation och uppdrag

GotlandsMusiken

Ordförande Per Edman (V) per.edman@gotland.se
Vice ordförande Karin Hedberg (M) gutemor46@gmail.com
Direktör Dag Franzén, dag.franzen@gotlandsmusiken.se
Organisation och uppdrag

Kalmar Läns Musikstiftelse

Ordförande Peter Högberg (S) peter.hogberg@vimmerby.se
Vice ordförande Åke Nilsson (KD) ake.nilsson@kristdemokraterna.se
Länsmusikchef Ingrid Marmvik ingrid.marmvik@lansmusiken.se
Organisation och uppdrag

Kultur i Halland

Ordförande Emma Gröndahl (L) emma.grondahl@regionhalland.se 
Vice ordförande Maud Lanne (S) maud.lanne@regionhalland.se
Förvaltningschef Eva Nyhammar
Scenkonstchef Viveka Sverkerson viveka.sverkerson@regionhalland.se
Organisation och uppdrag

Kultur i Väst

Ordförande Roland Karlsson (C) roland.karlsson@centerpartiet.se
Vice ordförande Beatrice Toll (S) beatrice.toll@telia.com
Förvaltningschef Magnus Bäckström
Enhetschef musik och arrangörsutveckling Jennie Wilhelmsson jennie.vilhelmsson@kulturivast.se
Organisation och uppdrag

KulturUngdom i Västra Götaland

Ordförande Valentina Velasquez valentiina91@hotmail.com
Vice ordförande Emmelie Mohlin Z emmelie_mohlin@hotmail.com
Verksamhetsledare Inger Unege inger@kulturungdom.se
Organisation och uppdrag

Kulturutveckling, Region Gävleborg

Ordförande Alf Norberg (V) alf.norberg@regiongavleborg.se
1:a vice ordförande Marie-Louise Dangardt (S) marie-louise.dangardt@regiongavleborg.se
Avdelningschef Kulturutveckling, Carin Palmqvist Isaksson, Carin.palmqvist.isaksson@regiongavleborg.se
Organisation och uppdrag

Länsmusiken i Stockholm

Ordförande Lena Malmfors, lena.malmfors@musikaliska.com
Vice ordförande Ulrika Lind ulrika.lind@musikaliska.com
VD/ Länsmusikchef Ola Bjerding, ola.bjerding@musikaliska.com
Konstnärlig ledare, chefsdirigent Cathrine Winnes
Organisation och uppdrag

Länsmusiken i Örebro

Ordförande Gunn Öjebrandt (KD) gunn.ojebrandt@kristdemokraterna.se
Vice ordförande Margareta Johansson (S) margareta.a.johansson@orebro.se
VD Beryl Lunder, beryl.lunder@orebrokonserthus.com
Konstnärligchef: Gregor Zubicky, gregor.zubicky@orebrokonserthus.com
Organisation och uppdrag

Musik i Blekinge

Ordförande Ivar Wenster (S) ivar.wenster@regionblekinge.se
Vice ordförande Karin Brunsberg (M) brunsberg1@gmail.com
Verksamhetschef Kultur och Fritid
Länsmusikchef Morgan Carlsson, Morgan.Carlsson@regionblekinge.se
Organisation och uppdrag

Musik i Dalarna

Ordförande Inga-Britt Kronnäs (S) ib.kronnas@hotmail.se
Vice ordförande Sten G Johansson (V) sten48@gmail.com
2:e vice ordförande Håkan Frank (M) moderathakan.frank@hotmail.com
Länsmusikchef Karin Holdar, karin.holdar@musikidalarna.se
Organisation och uppdrag

Musik i Syd

Ordförande Jan Carlsson (S) carlssonjan@hotmail.com
1:e vice ordförande Ann-Charlotte Kakoulidou (S)ackakoulidou@gmail.com
2:e vice ordförande Emma Köster (M) emma.koster@lomma.se
VD Susanne Rydén susanne.ryden@musicavitae.com 
Organisation och uppdrag

Musik i Uppland

Ordförande Robin Dahl (V) robinhermandahl@gmail.com
Vice ordförande Rolf Kroon (M) rolf.kroon@outlook.com
Länsmusikchef Peter Waldemarsson, peter.waldemarsson@musikiuppland.se
Organisation och uppdrag

Norrbottensmusiken

Landstingsstyrelsens ordförande
Vice ordförande Glenn Berggård (V)
Kulturchef Region Norrbotten, avdelningen för Regional utveckling och kultur Kristina Nilsson
Länsmusikchef Anna Jirstrand Sandlund,  anna.jirstrand-sandlund@norrbotten.se
Organisation och uppdrag

NorrlandsOperan

Ordförande Eva Andersson (S), eva.k.andersson@vll.se
Vice ordförande Marie-LouiseRönnmark (S)marie-louise.ronnmark@umea.se
VD/ Konstnärlig ledare Kjell Englund, kjell.englund@norrlandsoperan.se
Musikchef Elisabet Ljungar, elisabet.ljungar@norrlandsoperan.se
Organisation och uppdrag

Scenkonst Sörmland

Ordförande Åsa Kratz (S) asa.kratz@dll.se
Vice ordförande Marianne Andersson (C) marianne.politiker.andersson@strangnas.se
Scenkonstchef  Maria Weisby, maria.weisby@dll.se
Organisation och uppdrag

Scenkonst Västernorrland

Ordförande Lena Näslund (S) lenaanna.naslund@gmail.com
Vice ordförande Åsa Ulander  (S)
Musikchef och konstnärlig ledare, Elisabet Ljungar elisabet.ljungar@nordiskakammarorkestern.se

Organisation och uppdrag

Smålands Musik & Teater

Ordförande Malin Olsson (M)
1:e vice ordförande Torbjörn Eriksson (KD) torbjorn.eriksson@rjl.se
2:e vice ordförande Maria Hörnsten (S) maria.hornsten.linden@rjl.se
Verksamhetschef Per-Ola Nilsson, per-ola.nilsson@smot.se
Musikchef Gabriella Bergman, gabriella.bergman@smot.se
Organisation och uppdrag

Vara Konserthus

Ordförande Sture Carlsson, sture.e.carlsson@icloud.com
Vice ordförande Kjell Gustafsson (C) kjell.gustafsson@vara.se
VD & konserthuschef Staffan Becker, staffan.becker@varakonserthus.se
Organisation och uppdrag

Västmanlandsmusiken

Ordförande Anders Teljebäck (S) anders.teljeback@vasteras.se
1:e vice ordförande Rigmor Åkesson (S) rigmor.akesson@ltv.se
Direktör Michael Käck, michael.kack@vastmanlandsmusiken.se
Konstnärlig verksamhetschef: Rikard Gateau,  rikard.gateau@vastmanlandsmusiken.se
Organisation och uppdrag

Wermland Opera

Ordförande Philip Johnsson (S) philip.johnsson@telia.com
Vice ordförande Katarina Hultkrantz (M) katarina@blink.se
Opera- och orkesterchef Ole Wiggo Bang, olewiggo.bang@wermlandopera.com
Organisation och uppdrag

Östgötamusiken

Ordförande Friederike Gerlach (Mp) friederike.gerlach@ostgotamusiken.se
1:e vice ordförande Anders Lindgren (L) ulan@boremail.com
2:e vice ordförande Peder Drott (M) peder.drott@regionostergotland.se

Konstnärlig ledare och chefsdirigent Christoffer Nobin
Organisation och uppdrag