Medlemmar

RMS medlemmar finns över hela landet där de verkar inom sina respektive regioner. De regionala musikinstitutionernas uppdrag och arbetssätt skiftar från region till region. Organisationerna kan därför vara arbetsgivare för både tillsvidareanställd konstnärlig personal och för frilansande musiker, dansare och skådespelare. Sammantaget är de regionala musikinstitutionerna i Sverige de enskilt största arbetsgivaren för frilansande musiker. Många regionala musikinstitutioner samarbetar med lokala arrangörsföreningar och hjälper dem att arrangera konserter med frilansmusiker med internationell nivå.

Idag har Regional Musik i Sverige 22 medlemsorganisationer spridda över hela landet. Aktuell information om våra medlemmar hittar du på respektive organisations hemsida, se länklistan till höger.

Estrad Norr

Ordförande Elise Ryder Wikén (M) elise.wiken@regionjh.se
1:a vice ordförande Karin Thomasson (MP) karin.thomasson@regionjh.se
2:a vice ordförande Robert Uitto (S) robert.uitto@regionjamtland.se
Kulturchef Ingrid Printz
Scenkonstchef Malin Hülphers malin.hulphers@regionjamtland.se
Organisation och uppdrag

Folkmusikens hus

Ordförande Olle Emanuelsson olle.emanuelsson@live.se
Verksamhetschef Jeanett Rousu jeanett.rousu@folkmusikenshus.se
Organisation och uppdrag

Förvaltningen för Kulturutveckling

Ordförande AnnaSara Perslow (C) annasara.perslow@centerpartiet.se
Vice ordförande Beatrice Sellström (S) beatrice.toll@telia.com
Enhetschef kultur och upplevelse Jennie Wilhelmsson jennie.d.vilhelmsson@vgregion.se
Organisation och uppdrag

GotlandsMusiken

Ordförande Björn Dahlström (C)  bjorn.dahlstrom@gotland.se
Vice ordförande Filip Reinhag (S) filip.reinhag@gotland.se
Direktör Dag Franzén dag.franzen@gotlandsmusiken.se
Organisation och uppdrag

Kalmar Läns Musikstiftelse

Ordförande Sara Kånåhols sarakanahols@gmail.com
Vice ordförande Åke Nilsson ake.nilsson@kristdemokraterna.se
Länsmusikchef Eva Söderström eva.soderstrom@lansmusiken.se
Organisation och uppdrag

Organisation och uppdrag

KulturUngdom i Västra Götaland

Ordförande Alva Pettersson (styrelsen@kulturungdom.se)
Vice ordförande Simone Forsman simonehanssonforsman@yahoo.se
Verksamhetsledare Astrid Ekermo astrid@kulturungdom.se
Organisation och uppdrag

Kultur Gävleborg, Region Gävleborg

Ordförande Frida Stål (M) frida.stal@regiongavleborg.se
1:a vice ordförande Fredrik Röjd (SVP) fredrik.rojd@regiongavleborg.se
2:a vice ordförande Marie-Louise Dangardt (S) marie-louise.dangardt@regiongavleborg.se
Avdelningschef Kulturutveckling Carin Palmqvist Isaksson
Carin.palmqvist.isaksson@regiongavleborg.se
Organisation och uppdrag

Länsmusiken i Stockholm

Ordförande Ingela Lindh ingela.lindh@musikaliska.se
Vice ordförande Swerker Gawell sverker.g48@gmail.com
Tf VD Swerker Gawell sverker.gawell@musikaliska.se
Konstnärlig ledare, chefsdirigent Cathrine Winnes
Organisation och uppdrag

Länsmusiken i Örebro

Ordförande Eva Eriksson (S) eva.e.eriksson@orebro.se
VD Beryl Lunder beryl.lunder@orebrokonserthus.com
Konstnärligchef: Gregor Zubicky gregor.zubicky@orebrokonserthus.com
Organisation och uppdrag

Musik i Blekinge

Ordförande Billy Åkerström (KD) billy.akerstrom@karlskrona.se
1:a vice ordförande Jens Melander (S) jens.melander@regionblekinge.se
2:a vice ordförande Karolina Widerberg (SD) karolina.widerberg@sd.se
Verksamhetschef Kultur och Fritid
Länsmusikchef Morgan Carlsson morgan.carlsson@regionblekinge.se
Organisation och uppdrag

Musik i Dalarna

Ordförande Håkan Frank (M) moderathakan.frank@hotmail.com
Vice ordförande Per-Anders Westhed (C) perawest@telia.com
Länsmusikchef Karin Holdar karin.holdar@musikidalarna.se
Organisation och uppdrag

Musik Hallandia

Ordförande Hanna Schölander (L) hanna.scholander@regionhalland.se
1:a vice ordförande Maria Bronelius (C) maria.bronelius.c@laholm.se
2:a vice ordförande Gustaf Kristensson (S) gustaf.kristensson@regionhalland.se
Förvaltningschef Eva Nyhammar
Scenkonstchef Viveka Sverkerson viveka.sverkerson@regionhalland.se
Organisation och uppdrag

Musik i Syd

Ordförande Emma Köster (M) emma.koster@lomma.se
Vice ordförande Eva Johnsson (KD)
2:a Vice ordförande Jan Carlsson (S) carlssonjan@hotmail.com
VD Susanne Rydén susanne.ryden@musicavitae.com 
Organisation och uppdrag

Musik i Uppland

Ordförande Örjan Berglund (C) orjan.berglund@centerpartiet.se
Vice ordförande Kerstin Ramdén (S) kerstin@jora.info
Länsmusikchef Gabriel Lindborg gabriel.lindborg@musikiuppland.se
Organisation och uppdrag

Norrbottensmusiken

Ordförande Tomas Vedestig (Sjvp) tomas.vedestig@norrbotten.se
Vice ordförande Anders Sundström (Sjvp) anders.a.sundstrom@norrbotten.se
Kulturchef Region Norrbotten, avdelningen för Regional utveckling och kultur Kristina Nilsson
Länsmusikchef Anna Jirstrand Sandlund anna.jirstrand-sandlund@norrbotten.se
Organisation och uppdrag

NorrlandsOperan

Ordförande Eva Andersson (S) eva.k.andersson@vll.se
Vice ordförande Marie-Louise Rönnmark (S) marie-louise.ronnmark@umea.se
VD Erik Mikael Karlsson erik_mikael.karlsson@norrlandsoperan.se
Musik- och Orkesterchef T.f. Stefan Holmström
stefan.holmstrom@norrlandsoperan.se
Organisation och uppdrag

Scenkonst Sörmland

Ordförande Åsa Kratz (S) asa.kratz@dll.se
Vice ordförande Marianne Andersson (C) marianneelisabeth.andersson@regionsormland.se
Scenkonstchef: Jörgen Lindvall jorgen.lindvall@regionsormland.se
Organisation och uppdrag

Scenkonst Västernorrland

Ordförande Ewa Back (S) eva.back@rvn.se
Vice ordförande Ulf Bylund (S) ulf_bylund@hotmail.com
Musikchef och konstnärlig ledare Elisabet Ljungar elisabet.ljungar@nordiskakammarorkestern.se

Organisation och uppdrag

Smålands Musik & Teater

Ordförande Malin Olsson (M)
1:e vice ordförande Torbjörn Eriksson (KD) torbjorn.eriksson@rjl.se
2:e vice ordförande Maria Hörnsten (S) maria.hornsten.linden@rjl.se
Orkesterchef Magnus Lind magnus.lind@rjl.se
Tf Verksamhetschef Ulrika Josefsson ulrika.josefsson@smot.se
Musikchef vakant

Organisation och uppdrag

Vara Konserthus

Ordförande Sture Carlsson sture.e.carlsson@icloud.com
Vice ordförande Kjell Gustafsson (C) kjell.gustafsson@vara.se
VD & konserthuschef: Petra Kloo petra.kloovik@varakonserthus.se
Organisation och uppdrag

Västmanlandsmusiken

Ordförande Ann-Louise Molin Östling (S) ann-louise.molin.ostling@vasteras.se
1:e vice ordförande Mats Öhgren (M) mats.ohgren@regionvastmanland.se
2:e vice ordförande Eleonore Lundkvist (M) eleonore.lundkvist@vasteras.se
Konstnärlig chef & biträdande direktör: Rikard Gateau rikard.gateau@vastmanlandsmusiken.se
Organisation och uppdrag

Wermland Opera

Ordförande Leif Sandberg (M) leif.sandberg@regionvarmland
Vice ordförande Christina Wahrolin (S) christina@wahrolin.com
Opera- och orkesterchef Kjell Englund kjell.englund@werlmandopera.com
Organisation och uppdrag

Östgötamusiken

Ordförande Friederike Gerlach (MP) friederike_g@hotmail.com
1:e vice ordförande Stefan Holmberg (L) stefan.holmberg@gmail.com
2:e vice ordförande Peder Drott (M) peder.drott@regionostergotland.se
Konstnärlig chef: Maria Eklund maria.eklund@ostgotamusiken.se

Organisation och uppdrag